Wizualna dokumentacja wybranych przedsiębiorców i rzemieślników w Bydgoszczy

Zdjęciem chcę ukazać pasję i motywację do wykonywanego zawodu. Fotograficzny materiał ma stworzyć wizualną mapę przedsiębiorczych bydgoszczan. Powstanie subiektywna typologia rzemieślniczej Bydgoszczy. Podkreślę tradycję zdobywania kompetencji w wybranych zawodach. Mam nadzieję, że kreatywność i profesjonalizm osób wydobyty na zdjęciach będzie pozytywnie kojarzył Bydgoszcz z mistrzowskim wykorzystywaniem umiejętności. 

Fotokasty do progamu ARCHIWUM B. - TADEUSZ NOWAKOWSKI BYDGOSKI ODYSEUSZ

Wspólnie z mlodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego nr 9 w Bydgoszczy, z Branżowej Szkoły Pierwszego Stopnia nr 5 w Bydgoszczy rejestrowałem filmowe sceny. Pojawiające się w odcinku zdjęcia są efektem pracy z atrybutami, strojami i oświetleniem. To lokolna historia o wybitnym dziennikarzu wyreżyserowana i zrealizowana przez Adama Gajewskiego. 

 

Sztuka w samo południe

FOTOGRAF – ARTYSTA CZY RZEMIEŚLNIK? to tytuł spotkania dedykowanego seniorom w Galerii Miejskiej Bwa. Motywacją do refleksji nad istotą fotografii była aktualna wystawa monograficzna „Czarno-biały świat lat 60. w fotografii Ildefonsa Bańkowskiego”. Spotkanie miało charakter interaktywnego wykładu o postawach i funkcjach fotografa. Uczestnicy wzieli udział w pokazie możliwości jakie daje współczesna fotografia. 

Miłosierni bydgoszczanie

Fotografowałem działalność Stowarzyszenia Miłosierdzia w Bydgoszczy, aranżowałem i animowałem beneficjentów placówki na planie zdjęciowym bezpośrednio w miejscu ich przebywania. Zdjęcia posłużyły jako dokument społeczny i popularyzacja zasady pomocniczości. Rejestracja zrealizowana w 2017 roku w kontekście roku Świętego Brata Alberta. Komentarze do zdjęć napisała Katarzyna Jarzembowska.

Piknik fotograficzny TeH20

W grudniowy wieczór 2016 r. w zabytkowym tramwaju w Bydgoszczy na ul. Długiej zaprezentowałem zdjęcia związane tematycznie z miastem, w szczególności z architekturą obiektów, leżących na Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Zimowy piknik fotograficzny w centrum miasta to pokłosie listopadowych plenerów twórczych. W projekcie wzieli udział: Marianna Roszatycka, Łukasz Ułanowski i uczestnicy młodzieżowego konkursu fotograficznego „Obiektyw(na) Bydgoszcz”, realizowanego we współpracy z Zespołem Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego.

Zeszyt Muzealny # 2

Zredagowałem numer drugi "Zeszytu Muzealnego" - rocznika wydawanego staraniem Muzeum Fotografii WSG w Bydgoszczy.

Zapraszam do obejrzenia.

Seminarium popularno-naukowe

Pełniąc funkcję kustosza w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy przy WSG zorganizowałem seminarium popularno-naukowe z programem warsztatów. 2016 rok był ważny dla historii fotoprzemysłu w Bydgoszczy, minęło bowiem 90 lat od momentu uruchomienia przez Mariana Dziatkiewicza, Fabryki Płyt fotograficznych Alfa, której działalność była unikatowym przedsięwzięciem II Rzeczypospolitej, a swym zasięgiem przyniosła sławę miastu. Fabryka przez lata swojej świetności promowała przemysłową Bydgoszcz, wspierała instytucje kultury w potrzebne materiały oraz popularyzowała znamienitą fotografię sławnych i uznanych autorów, m.in. : J. Bułhaka, T. Cypriana, W. Romera. Po wojnie upaństwowiony zakład i kontynuował działalność pod szyldem Bydgoskich Zakładów Fotochemicznych FOTON aż do 2007 roku. Współpraca: Łukasz Ułanowski, Ryszard Chodyna. Fotorelacja uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych, Łukasz Ułanowski, Paweł  Gladkov. 

Bydgoszcz fotograficzna

Zdecydowałem się na twórczy gest wobec zdjęć z wybranych bydgoskich archiwów, aby zmierzyć się z archiwami. Fotografowanie umożliwiło mi przedstawienie anonimowych bydgoszczan w nowym ikonograficznym kontekście. Realizacja wizualnego materiału, zachęciło mnie do stawiania pytań. Co stało się z wyjątkowością momentu robienia zdjęcia? Dlaczego nie wywołujemy zdjęć i przechowujemy je wyłącznie na cyfrowych nośnikach danych? Co stało się z rodzinnymi albumami, wizytami u fotografa? Dlaczego na wystawach oglądamy tylko reprodukcje oryginalnych zdjęć? Jak chronić i popularyzować dziedzictwo kultury wizualnej Bydgoszczy? Projekt Zaszyfrowana Bydgoszcz próbuje znaleźć te odpowiedzi.


Znani i nieznani bydgoszczanie

Przedstawiłem różnorodność osób, funkcjonujących w wybranych formach aktywności w strukturze miasta. Utrwaliłem ludzi znanych z sukcesów i aktywności. Fotografie pokazują spełnionych bydgoszczan i mówią o miejscu ich zadowolenia. W kwietniu 2014 r., na słupach ogłoszeniowych Bydgoszczy została zaprezentowana wystawa fotograficzna ZNANI – NIEZNANI BYDGOSZCZANIE. Powstał również album.


Wirtualny historyczny spacer po Bydgoszczy

Wirtualna Bydgoszcz, zbudowana z panoram fotograficznych. Ujęcia miasta przeplatane zdjęciami historycznymi. Zredagowałem wiele ciekawych szczegółów w kontekście historycznym, socjologicznym, turystycznym. Wykonałem kilka zdjęć porównawczych. Projekt powstał we współpracy z Piotrem Wieczorkiem i Zdzisławem Hojką w Centrum Kultury Medialnej i Pracowni Projektów Rewitalizacyjncyh w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Zobacz historyczny spacer po Bydgoszczy.


Słownik bydgoskich fotografów

Fotografia zaczyna się od idei, myśli, słów, intuicji. Dlatego cenię sobie rozmowy z innymi twórcami. Wówczas poznaję siebie. Zaczynam fotografować.

Prezentuję w formie autorskiego Słownika wywiady i dokumentację działalności innych artystów. Rozmowy stanowią dla mnie ważny motyw poznawczy. Znaczna część osób związana jest również z Bydgoszczą.