O MNIE

 

 

 

 

 

Adam Juszkiewicz

 

Zdjęcia wykonuję na terenie całej Polski

 

Jak to się zaczęło?

Fotografuję od dziecka. Związany jestem zawodowo z Bydgoszczą. To tutaj powstała idea Fotografa Bydgoskiego. Pamiętam, że rodzice zapisali mnie na zajęcia fotograficzne do młodzieżowego domu kultury. Instruktor fotografii zaopatrzył mnie w radość robienia zdjęć. Entuzjazm trwa ponad 20 lat i jest szlifowany kształceniem branżowym i artystycznym.

Pierwsze czarno-białe spojrzenia rejestrowałem wokół bliskich. Samodzielnie obrabiałem zdjęcia w ciemni.

Potem harcerstwo dało mi możliwość wielu plenerów fotograficznych, wyjazdów z aparatem. Biała służba, zdobywanie sprawności fotograficznych. Przywoziłem z wypraw klisze i wywoływałem je w harcówce. W zorganizowanej ciemni powstawały zdjęcia do gazetki harcerskiej i kroniki. Teraz doceniam ten czas i mile wspominam poznane miejsca i osoby. Więzi i zdjęcia zostały.

Nauka nie poszła w las

Kształcenie fotograficzne realizowałem w technikum fototechnicznym. Pięć lat wiedzy i praktyki fotograficznej. Uczyłem się wraz z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Odkrywałem zdjęcia kolorowe, nowinki fotografii cyfrowej, poznawałem podstawy komputerowej obróbki obrazu. Było aktywnie, korzystałem z konkursów, wystawiałem swoje zdjęcia, praktykowałem w lokalnej prasie i w zakładzie fotograficznym.

 

Pierwsza moja branżowa praca polegała na wywoływaniu filmów barwnych. Fotografia srebrowa prosperowała w latach 90.  XX wieku. Dużo wywoływało się zdjęć i potrzebowano fotolaborantów. Bywało, że przez całą noc obsługiwałem wywoływarkę. Zakład fotograficzny dawał mi poczucie bycia potrzebnym w dostarczaniu wspomnień. Wreszcie zostałem fotoreporterem. W gazecie relacjonowałem codzienność i portretowałem lokalną społeczność.

 

Ważnym doświadczeniem podczas studiów humanistycznych i artystycznych była działalność w stowarzyszeniu fotograficzno-krajoznawczym „Juvenkracja”. Wydawaliśmy swoje pismo „Regional Geographic”, organizowaliśmy wystawy i warsztaty dla młodzieży i seniorów. Wówczas powstał mój dyplom, książka fotograficzna Bydgoszcz fotograficzna i cykl dokumentalny Oni na temat osób potrzebujących.

 

Oni. Fragment cyklu.

Fotografia zaangażowana

Przyszedł też moment na społeczne funkcje. Zacząłem od instruktora zawodu ucząc młodzież fotografowania. Byłem również kustoszem Muzeum Fotografii w Bydgoszczy i współorganizatorem Bydgoskiej Akademii Fotografii. Organizowałem przeglądy, konkursy i wystawy fotograficzne. Popularyzowałem fotografię. Dzięki stypendiom artystycznym nadal realizuję projekty fotograficzne. Eksponuję rzemiosło, wartości, osoby stosując fotograficzne obrazowanie.

Zawodowa pasja

Teraz jako Fotograf Bydgoski prowadzę pracownię fotograficzną. Wykonuję zdjęcia wizerunkowe osób i firm. Wydaję autorskie publikacje. Przede wszystkim dokumentuję wydarzenia, eventy i pomagam w wizualnym prosperowaniu firm. Dostarczam klientom profesjonalną fotografię. Wciąż wywołuję i drukuję wspomnienia. Oferuję wysmakowane produkty fotograficzne. Opowiadam o nich na moich kanałach w mediach społecznościowych.

W rozmowie o fotografii u Zosi Puszcz

 

Zapraszam do współpracy