Joanna Kaczmarek

Drewniany dom

Dom jest miejscem wyjątkowym. Daj poczucie bezpieczeństwa. W nim powstają relacje, nawarstwiają się emocje, rodzi się życie. Konstrukcja architektoniczna domu, aranżacja w krajobrazie i wystrój wnętrz mogą jeszcze dodatkowo przemówić w imieniu właściciela. Tak właśnie jest u Joanny Kaczmarek – miłośniczki wyrobów artystycznych z drewna.

 

Bydgoszczanka, Joanna Kaczmarek, mieszka pod lasem, jeszcze w granicach administracyjnych miasta. W otoczeniu zróżnicowanej przyrody. Przy wartkiej Brdzie, z przebiegającymi pod płotem dzikami, sarnami. Z bogatym drzewostanem do którego udaje się po grzyby. Stworzyła indywidualny azyl, miejsce dla rodziny i swojej pasji.

Joanna jest rzeźbiarką wyobraźni. Wykorzystuje drewno jako materiał do kreowania wizerunków domu. Dziś mówi, że wieloletnia praca w warsztacie dała jej poczucie spełnienia. Żyje z rzemiosła artystycznego. Osobiste podróże w kraju i zagranicą, kodujące widoki mieszkalnych zabudowań, jeszcze bardziej wzmacniają wybór życia. Drewno i dom są motywem przewodnim wykonywanej pracy.

 

To wyczerpujące i angażujące zajęcie rzeźbiarskie Joanny ma swoje charakterystyczne etapy i pory. Na przykład, czas na pozyskanie właściwego materiału znajduje na spacerze i częstych rowerowych przejażdżkach. Wyprawy po okolicy kończą się załadowanym plecakiem. Materiał do pracy pochodzi z rynku wtórnego. Joanna gromadzi go z miejsc szczególnych i tych zupełnie nieznanych. Również przyjaciele zwożą jej różne pozostałości. Domowa drewutnia zawiera drewno m.in. z Wielkiej Brytanii, z bałtyckiej plaży, z Bieszczad. Zaangażowanie w grupach mediów społecznościowych i obserwacja aukcji internetowych też przynosi efekty. Regularnie różne wypatrzone elementy trafiają do pracowni. Garaż zapełnia się nieużytkami, z których Joanna wydobywa drugie życie. W towarzystwie psa, z muzyką w tle, długimi wieczorami przetwarza drewno do nowej formy. Selekcjonuje, dopasowuje, przycina, szlifuje, gruntuje, maluje, mocuje… Wszystko po to by zachwycić oko estetycznym smakiem.

Powstają domy z wyobraźni. Dekoracyjne kompozycje. Akcentowane parami wybranych kolorów. Dzięki Joannie potrafią pełnić funkcję użytkową. Funkcjonalność wytworów jest ogromna. Jej realizacje to: kwietniki, podpórki pod książki, wieszaki na ubrania. Odnowione, imponujące zestawy meblowe. Pojawiają się też duchowe akcenty, takie jak: kapliczki, stróże. To przydatne i ładne rzeczy. Zrealizowane ozdoby trafiają do klientów z całego świat. Wnętrza stają się ocieplone i uszlachetnione pięknem przetworzonego drewna. 

 

Woodshed / Drewutnia

www.facebook.com/Woodshed.Drewutnia